В условията на поредната вълна от Ковид, все по-често пациентите търсят информация кое изследване е за предпочитане при диагностика състоянието на белите дробове – Компютърен томограф (Скенер) или Рентгенова снимка? В пределите на доболничната помощ, отговор на този въпрос следва да даде изпращащият специалист – личен лекар или пулмолог. Въпреки това, на база натрупания опит, могат да се очертаят диагностичните подходи и съответно мотивите за избор на едно или друго изследване.
За диагностиката при Ковид пневмония и последващото наблюдение върху пораженията на белия дроб, разговаряме с д-р Венцислав Божков:
Д-р Божков, в контекста на Ковид пораженията върху белите дробове, Вие кое изследване предпочитате?
Без съмнение, изследването със скенер има много по-голяма информационна стойност в сравнение с обикновената рентгенова снимка. Компютърният томограф генерира триизмерен образ на база много на брой срезове, които се обединяват по софтуерен път. Това позволява точно определяне на засегнатите дялове и проследяване развитието на процеса. Детайлността и прецизността в този случай са без аналог при диагностиката на дихателните органи въобще.
Извън общите мотиви, налице са съвсем прагматични предпоставки за назначаване на КТ изследване. В началните етапи на Ковид инфекцията най-често рентгенографията на бял дроб не показва никакви изменения, докато със скенер те се откриват. Това дава възможност да се предприемат навременни действия.
Трябва да се отбележи, че ясната симптоматика като задух и затруднено дишане, възниква при напреднала пневмония, когато не може да се говори за превантивни мерки. Най-често, специалистите препоръчват, ако на 6-ия ден от възникване на Ковид инфекцията, пациентът продължава да има температура, дори без никакви други симптоми, то да се направи скенер на бял дроб.
Защо тогава Компютърната томография на бял дроб не се заложи като задължителен протокол при лечение и диагностика на Ковид?
Съображението е, че скенерът има по-голямо ниво на облъчване. Тук следва да се отбележи, обаче, че това ограничение важи най-вече за по-старите апарати. В Център по образна диагностика МЛАДОСТ е инсталиран последно поколение КТ на Сименс от серията SOMATOM go. Уредът притежава т. нар. нискодозов режим, при който облъчването се намалява над 6 пъти. Така се постигат нива като при обикновена рентгенова снимка на гръбначния стълб.
Това е особено важно в перспектива, тъй като при много пациенти следва да се направят контролни изследвания, за да се проследят пораженията върху белите дробове и дали тялото съумява да ги преодолее във времето. Тук говорим за кумулативна „лъчева цена“ и е важно тя да бъде сведена да минимум.
Специално за изследване на Ковид ли е разработена Нискодозовата компютърна томография?
Съвсем не. Нискодозовият скенер се ползва най-вече за профилактика рака на белите дробове сред рискови групи – пушачи, пациенти с генетична предразположеност, хора работещи в рискова среда. Логиката е, че подобно намаляване дозата на облъчване при провеждането на регулярен скрининг, не носи рискове за здравето на пациента.
В България все още подобни кампании не се правят и затова нискодозовата комппютърна томография (НДКТ) не е достатъчно популярна. За това има и съвсем логично обяснение – такъв режим на изследване притежават само най-новите апарати, а те съвсем не са толкова много в страната, особено в доболничната помощ, където всъщност трябва да се провеждат подобни скрининги.
В заключение, какви поражения нанася Ковид върху дихателните органи?
Ковид инфекцията засяга дробовете по типа на т. нар. „интерстициална пневмония“. Засегнатите участъци имат вид на „матово стъкло“, а в последствие в тези зони се
развиват фиброзни промени (сраствания). Това влияе върху капацитета и функционирането на белите дробове. Казано с други думи, намалява се количество на кислорода, който тялото ефективно усвоява при вдишване, а това води до състояние на умора и отпадналост.
Измененията в тъканта на дробовете остават и след преболедуване, а все още нямат достатъчно данни дали и кога функцията на дробовете ще се възстанови напълно.